niedziela, 25 września 2016

Psychologia uśmiechu


Nadszedł czas na ostatni post z serii #loveyourlipsweek. Z tej okazji przygotowałam coś innego, niż zwykle. 
Dziś zajmiemy się psychologią uśmiechu. Czyli w skrócie: czym różni się uśmiech fałszywy od szczerego. Masz ochotę na trochę nauki? Jeśli tak, zapraszam do zapoznania się z wpisem.

Zacznijmy od tego, że człowiek jest w stanie wyrazić około pięćdziesięciu rodzajów uśmiechu. Poza tym, nad pewnymi mięśniami twarzy po prostu nie ma władzy, zaś niektóre może uruchamiać, gdy chce.

Czy nie masz czasem tak, że jedynie z uprzejmości uśmiechasz się do drugiej osoby, a wewnątrz myślisz, że z chęcią kopnęłabyś ją w tyłek? Właśnie. To najzwyczajniej uśmiech fałszywy, który wzmagasz(nazwijmy to) siłą woli.
Jak zatem rozpoznać ten prawdziwy od udawanego? Czy w ogóle da się to zrobić?

Owszem! Potrzebny jest do tego zmysł obserwacji i chęć wychwycenia pewnych szczegółów, które naprawdę są dość klarowne.


przykład uśmiechu szczerego

Uśmiech szczery: pojawia się podczas skurczu mięśnia jarzmowego, który - uwaga! - jest całkowicie pod naszą kontrolą. Dopełnieniem go jest skurcz mięśnia okrężnego oka, nad którym człowiek kontroli nie ma. Pojawiają się wtedy tzw. kurze łapki. 
I co ciekawe - bardzo mało osób jest w stanie wychwycić skurcz mięśnia okrężnego... 
Poza tym, kiedy uśmiechamy się prawdziwie, zwykle obniżają się nam brwi, a sam uśmiech jest niemal symetryczny.

Co do uśmiechu fałszywego: pojawia się nagle i nagle zanika, trwa krócej, niż szczery. Podczas jego trwania "pracują" jedynie nasze usta - kąciki pną się ku górze. Tak, jak wspomniałam wyżej, mięsień okrężny oka pozostaje niewzruszony, bo nie mamy wpływu na jego działanie. 

Ale nie oszukujmy się, osoby znające się na rzeczy doskonale wiedzą, w jaki sposób uśpić Twoją czujność i zrobią wszystko, byś nie zauważyła, że pod ich uśmiechem kryje się totalnie coś innego... 
Technika rozpoznawania tej emocji nie jest łatwą do opanowania, ale kiedy już zaczniesz zwracać uwagę na pewne niuanse, to z pewnością będzie Ci łatwiej odróżnić te dwa uśmiechy, poprzez co być może unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i zawsze będziesz mieć rękę na pulsie.


przykład uśmiechu fałszywego

I w tym momencie chciałabym podziękować wszystkim dziewczynom, z którymi miałam przyjemność współpracować w ramach #loveyourlipsweek. To była niesamowita zabawa, choć bez wyrzeczeń się nie obyło. Mam nadzieję, że za jakiś czas powtórzymy to i czymś Cię jeszcze zaskoczymy. Dziękuję!
utf